Επαναλειτουργία Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων

Σας ενημερώνουμε για την επαναλειτουργία του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων (ΣΣΝ) της Δ/νσης Δ.Ε. Α' Αθήνας. Στελεχώνεται πλέον από ένα μόνο μέλος που εξυπηρετεί τις ανάγκες όλης της Α' Αθήνας.

Σκοπός του ΣΣΝ είναι η κάλυψη των ψυχοκοινωνικών αναγκών της σχολικής κοινότητας και παροχή συμβουλευτικής υπηρεσίας σε μαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς, σε ατομικές συνεδρίες κατόπιν τηλεφωνικού ραντεβού.

Πιο συγκεκριμένα ο Σταθμός:

• Παρέχει βραχεία ψυχολογική υποστήριξη στο πλαίσιο ατομικών συνεδριών, σε όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας.
  • Συνεργάζεται με φορείς για τυχόν παραπομπή περιπτώσεων που χρήζουν ιδιαίτερης ψυχολογικής αντιμετώπισης.
  • Ενημερώνει και παρέχει Συμβουλευτική Γονέων, κυρίως σε πλαίσια πρόληψης.
  • Ενημερώνει και στηρίζει τους εκπαιδευτικούς, τόσο σε επίπεδο πρόληψης, όσο και προσπάθειας επίλυσης παιδαγωγικών ή οργανωτικών ζητημάτων.
  • Οργανώνει σεμινάρια και ημερίδες, συνεργάζεται με φορείς εκτός Υ.ΠΑΙ.Θ.Π.Α. στα πλαίσια της γενικότερης ευαισθητοποίησης, ανάπτυξης και εξέλιξης των μελών της σχολικής κοινότητας.
  • Συνεργάζεται με τους Υπεύθυνους Αγωγής Υγείας για την υλοποίηση των αντίστοιχων προγραμμάτων.

Συμβουλευτικός Σταθμός Νέων

Π. Κυριακού 10, Ισόγειο 46ο ΓΕΛ Αθηνών