Αρχική Σελίδα

Το σχολικό έτος 2020-21 οι μαθητές της Α' τάξης, υπό την καθοδήγηση και την εποπτεία της καθηγήτριας Πληροφορικής κ. Κόντε Ελευθερίας, δημιούργησαν τα δικά τους ιστολόγια, στα πλαίσια του μαθήματος της Πληροφορικής για το Β' τετράμηνο. Για το σκοπό αυτό οι μαθητές χρησιμοποίησαν την υπηρεσία ιστολογίων του Πανελληνίου Σχολικού Δικτύου (blogs.sch.gr).

Xωρισμένοι σε ομάδες -με έναν από τους μαθητές να αναλαμβάνει το ρόλο του συντονιστή/αρχηγού- συνεργάστηκαν μεταξύ τους εξ αποστάσεως στην ανάπτυξη ενός συγκεκριμένου θέματος που τους δόθηκε, αντάλλαξαν απόψεις, ιδέες και προτάσεις.

Το υλικό που συμπεριέλαβαν στα ιστολόγιά τους, αντλήθηκε από διάφορους ιστότοπους του Παγκόσμιου Ιστού και χρησιμοποιήθηκε μόνο για τον συγκεκριμένο εκπαιδευτικό σκοπό, ο οποίος επικεντρώνεται στην κατανόηση του τρόπου δόμησης και ανάπτυξης ενός μαθητικού ιστολογίου.

Με δοσμένο τον περιορισμένο χρόνο που διέθεταν οι μαθητές και τις δυσκολίες που συχνά προέκυπταν από την εξ αποστάσεως διδασκαλία και την εξ αποστάσεως επικοινωνία μεταξύ τους, έκαναν το καλύτερο δυνατό, ωστόσο κάποια από τα ιστολόγια δεν κατάφεραν να τα ολοκληρώσουν.

Για να δείτε το ιστολόγιο της κάθε ομάδας, πατήστε πάνω στο θέμα του ιστολογίου που βρίσκεται δίπλα σε κάθε ομάδα.

Ομάδες Μαθητών – Θέματα Ιστολογίων

Α1

ΑΜΠΝΤΟΥ-ΡΑΜΠΟΥ Α.: "Ολυμπιακοί Αγώνες"

ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ Γ. – ΒΕΣΔΡΑΒΑΝΗ Κ.: "Άγρια ζωή"

ΒΑΝΑΚΑ Μ. – ΒΡΑΠΙ Κ. – ΑΛΕΞΑΚΗ Δ.: "Ταξιδεύοντας στην Ελλάδα"

ΕΦΕΝΤΑΚΗ Ε. – ΖΑΚΑ Ε. – ΓΚΙΟΚΑ Κ.: "Οι καλοί μας φίλοι"

ΔΑΜΗΛΑΚΗ Ν. – ΔΡΑΚΟΣ Δ. – ΓΟΥΔΑΣ Α.: "Μαθαίνω να προστατεύω τον πλανήτη μου"

ΚΙΟΥΡΑΝΗ Μ. - ΚΑΝΣΙΣΙΟ Κ.: "Τα μυστικά του Ευ ζην"

Α2

ΣΤΑΥΡΟΠΟΥΛΟΥ Β. – ΜΠΑΛΤΑΣ Β. – ΠΑΤΣΑΡΙΣΗΣ Θ. – ΤΣΩΛΟΣ Α.: "Τα μονοπάτια της τέχνης"

ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΣ Α. – ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ Π. – ΜΠΑΤΖΙΑΚΗΣ Ν. – ΠΟΓΚΟΗΣ Γ.: "Ζαχαροπλαστική στο σπίτι"

ΠΑΤΣΙΑΤΖΗΣ Γ. – ΣΑΜΕΤΑΪ Α. – ΣΟΜΠΟΝΗ Κ.: "Ο Γύρος του Κόσμου"

ΠΟΥΧΟΥΝΑΚΗ Ν. – ΜΟΧΑΜΕΝΤ Τ. – ΡΑΣΟΝ Σ.: "Παραδοσιακές γεύσεις"

ΡΟΥΚΑ Σ. – ΠΑΝΤΙΩΡΑ Ε. – PIOL T.: "Κρουαζιέρα στα νησιά"

Α3

ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ Α. – ΔΑΣΟΥΛΑΣ Δ. – ΓΙΑΝΝΙΤΣΗΣ Π. – ΕΥΘΥΜΙΑΔΗΣ Α: "Ο Πλανήτης Γη: SOS"

ΓΚΙΟΚΑ Κ. – ΑΡΙΣΤΕΙΔΟΥ Α. – ΑΜΝΤΕΛ-ΧΑΛΕΜ Γ.: "Οι λαϊκές μας παραδόσεις"

ΖΑΒΕΡΔΑ Σ. – ΙΩΑΝΝΟΥ Ι. – ΔΗΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΥ Μ.: "Τα πλούτη της θάλασσας"

ΛΑΚΑΤΗ Μ. – ΚΑΓΚΟΥΪΚΛΑ Μ. – ΚΑΤΑΪΔΟΥ Μ.: "Επικοινωνίες: παρελθόν-παρόν-μέλλον"

ΜΑΡΚΑΪ Γ. – ΚΑΡΑΧΡΗΣΤΟΥ Σ. – ΡΑΜΟΣ Ν.: "Η Βιβλιοθήκη μου"

ΚΑΛΑΝΔΡΑΚΗ Α. – ΣΤΑΜΑΤΗ Λ.: "Εξέλιξη και ιστορία των υπολογιστών"

ΚΑΡΤΕΛΙΑΣ Δ. – ΚΑΡΑΤΖΗΣ Γ.: "Τι θα γίνω όταν μεγαλώσω;"

Α4

ΛΙΑΣΚΑΣ Ε. – ΛΕΛΑΪ Ρ. – ΞΑΝΘΟΥΛΗΣ Ι. – ΜΟΥΤΖΟΥΡΟΥΛΙΑΣ Γ.: "Μαθαίνω για τις επιστήμες"

ΛΙΑΣΚΑ Θ. – ΜΑΝΣΟΥΡ Α. – ΜΠΙΘΑ Α.: "Διατροφή και υγεία"

ΜΠΙΘΑ Μ. – ΝΤΑΛΛΑ Ε. – ΜΙΡΑΝΟ Χ.: "Μουσικό κουτί"