¨Από τη γιορτή για  την επέτειο του ΟΧΙ - 27  Οκτωβρίου 2023¨
   Την Παρασκευή 27 Οκτωβρίου 2023, παραμονή της Εθνικής Επετείου του “ΟΧΙ”, πραγματοποιήθηκε στο  σχολείο μας  η γιορτή για το έπος των Ελλήνων ενάντια στον φασισμό στα βουνά της Πίνδου πριν από 83 χρόνια.
   Αρχικά   παραδόθηκε  η σημαία στη σημαιοφόρο  του Σχολείου.  Ακολούθησε η απονομή στους μαθητές των αριστείων και βραβείων για την επίδοσή τους κατά το σχολικό έτος 2022-23.
Έπειτα οι μαθητές υπό την καθοδήγηση της κας Αναστασίας Μέξα, παρέθεσαν στη σχολική κοινότητα  τα ιστορικά γεγονότα που συνθέτουν την αυτοθυσία και τον ηρωισμό των Ελλήνων απέναντι στην επίθεση της φασιστικής Ιταλίας αλλά και τα δεινά που επέφερε στη χώρα η εισβολή της ναζιστικής Γερμανίας.
Η προβολή ντοκιμαντέρ, οι αφηγήσεις, τα ποιήματα, τα τραγούδια και τα θεατρικά δρώμενα ανέδειξαν με επιτυχία στη σχολική γιορτή ένα αντιπολεμικό, ανθρωπιστικό και αντιφασιστικό μήνυμα, με αποτέλεσμα οι μαθητές να καταχειροκροτηθούν από τους παρευρισκόμενους συμμαθητές, γονείς και εκπαιδευτικούς.
Στο τέλος  έγινε η ανάκρουση του Ελληνικού Εθνικού ύμνου.
giortes 2023 28 OKT