Δικαιολόγηση Απουσιών

Η δικαιολόγηση των απουσιών που οφείλονται σε ασθένεια ή άλλους σοβαρούς οικογενειακούς λόγους, γίνεται σύμφωνα µε τη σχετική εκπαιδευτική νομοθεσία (Π.Δ. 485/83) ως εξής:

α. Για απουσίες μέχρι και δύο (2) συνεχόμενων ημερών, µε σημείωμα-αίτηση του κηδεμόνα που υπoγράφεται από τον ίδιο, στη Γραμματεία του Γυμνασίου, μέσα σε δέκα (10) ημέρες -το αργότερο- από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο. Με τον τρόπο αυτό, ο κηδεμόνας μπορεί να δικαιολογήσει τις απουσίες δέκα (10) -το πολύ- ημερών συνολικά, για όλο το χρόνο.

β. Για απουσίες περισσότερες των δύο (2) συνεχόμενων ημερών, µε γνωμάτευση ιατρού, νοσοκομείου κ.λ.π. την οποία υποβάλλει ο κηδεμόνας, μέσα σε δέκα (10) ημέρες -το αργότερο- από την επιστροφή του μαθητή στο σχολείο. Μετά την παρέλευση των 10 ημερών, κανένα δικαιολογητικό δε γίνεται δεκτό.

«  Σεπτέμβριος 2017  »